Ogrody botaniczne w Niemczech

       

Pokrewne


Tetate i marketing internetowy, czyli jak w sieci zaistnieć

Młodzi Niemcy sprzątają Łódź

30.10.2006

Dwie Niemki i trzynastu Niemców pracuje w łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Przyjechali z Poczdamu, mają od 17 do 24 lat. W Łodzi będą do 11 listopada.

- Ci młodzi ludzie nie potrafili znaleźć pracy w Niemczech. Podczas praktyk w Łodzi mają zdobyć umiejętności ogrodnika - tłumaczy Mirosława Dudzińska, komendantka Ochotniczego Hufca Pracy przy Ogrodzie Botanicznym. - Na razie grabią liście i wycinają suche gałęzie.

Praktyki zorganizowano w ramach europejskiego programu "Leonardo da Vinci". Goście przyjechali bez tłumacza. Chodziło o to, by skłonić ich do nauki języka polskiego.

- Już pierwszego dnia Ramon nauczył się mówić "smacznego" - cieszy się Mirosława Dudzińska. - A Matthias do perfekcji opanował zwrot "dzień dobry".

Kiedy młodzi mężczyźni wybrali się na Piotrkowską, byli pod wrażeniem. - Nigdy dotąd nie widzieliśmy tak wielu pięknych dziewczyn! - jeszcze po niemiecku wykrzyknął Paul.

To pierwsza z czterech grup niemieckich stażystów, którzy w latach 2006 - 2008 będą odbywać praktyki zawodowe w łódzkim Ogrodzie Botanicznym. W projekcie weźmie udział 60 osób.(hod.) - Dziennik Łódzki

Z okazji zbliżających się wakacji chciałem, abyście podzielili się wiedzą dotyczącą lokalizacji jakiś fajnych ogrodów botanicznych w Europie, gdzie oczywiście można pooglądać kaktusy. Na wycieczki po ameryce pd to mało kogo stać, ale wiele osób jeździ do Włoch, Chorwacji, Hiszpanii itp po drodze mijając Niemcy, Austrię, Francję itd. Może wiecie gdzie warto wpaść "na kaktusy", zamiast włóczyć się po Hiszpańskich czy Włoskich kościałach, jakbyśmy ich u nas mało mieli. A wydaje mi się, że jakiś ogród botaniczny za granicą będzie ciekawszym doświadczeniem niż nasze palmiarnie itp. Tak więc, co wiecie to piszcie.
Pozdrowienia, Jaro

udawalo mi sie przetrzymac w stawie tylko jedna lilie tropikalna (doubeniana)
nie wiem czy dobrze pisze to nazwe
kwiat jest bialy z lekkim niebieskim odbarwieniem
zimowalem w akwarium
ciekawostka natomiast byl sposob rozmnazania tej lilii
wystarczylo oderwac lisc i polozyc go odwrotna strona na wodzie i z kacika liscia wyrastala nowa roslinka
kumpel przywiozl mi ja kilka lat temu z ogrodu botanicznego z Niemiec
pozdrawiam
Jacek

W akwarystyce obecnie zatracł się podział na rośliny upraw emersyjnych czy submersyjnych.
Wogóle w biotopie jest niewiele roślin żyjących w warunkach całkowicie podwodnych , większość roślin
bytuje w endynemii mieszanej tzn. pora deszczowa / Amazonia /, okresowo pod wodą - pora sucha nad wodą . Przez dziesięciolecia fermy botaniczne prowadziły badania laboratoryjne nad dostosowaniem ,
roślin upraw emersyjnych , których jest większość do upraw submersyjnych. Metodą genetycznego
krzyżowania wyhodowano wile odmian roślin których w biotopie nigdy byście nie znależli , wiele z tych
gatunków posiadacie we własnych zbiornikach. Dlatego zaleca się teraz stosować intensywnie Co2 ,
by roślinom ,które wystając ponad wodę w formie pierwotnej mających do niego nieograniczony dostęp,
zapewnić go w wodzie . Lat temu 30 kiedy nie znano metod genetycznych upraw inwitro w akwarystyce
mieliśmy około 30 gatunków roślin , teraz trudno jest policzyć. Co do Draceny i innych roślin to jest ,podobnie.Widziałem je w akwariach zarybionych w ogrodach zoologicznych w U.S.A. ,Kanadzie ,
holandii , Niemczech itd. , bardzo dobrze sobie radziły .
Fart

Kochani, czy znany wam jest przypadek przyjęcia dziecka upośledzonego umysłowo, do liceum?
Mam taki przypadek w najbliższej rodzinie. Dziewczynka z dużym stopniem upośledzenia, skończyła z wyróżnieniem zwykłe gimnazjum. Nawet nie należała do klasy integracyjnej....
Zna perfect angielski, rosyjski, niemiecki, włoski. teraz uczy sie chińskiego, bo tamte języki były z byt łatwe. Liczy z wprawą kalkulatora, czyta z prędkosci światła. I co z tego...?

Rodzice sa w rozpaczy, bo ani jedno liceum w Krakowie nie chce jej przyjąć... bo nie ma takiej praktyki.

Jak miała 11 lat oo.Pijarzy wydali tomik jej poezji.

"Opis kwiatka" z wypracowania szkolnego (pisząc to, Małgosia miała 10 lat)

"Największe wrażenie wywarł na mnie kwiatuszek - lilia wodna.
Widziałam go w ogrodzie botanicznym.
Jej urok i powab, przewyższają swoja pięknością Artemidę- boginie łowów.
Znad tafli wody wznosi sie wysoko i dumnie, zielona jak szmaragd w diademie Egipcjanki, łodyga.
Podłużne listki nasycone wodą prezentują sie urodziwie i dodają jej wiele barw.
Łodyga zwieńczona jest kwiatem białej mozaiki kolorów.
Kiedy jego płatki rozwijają się, wydaja moc najpiękniejszych woni. a gdy zwijają sie i opuszczaja swoje białe główki, tracą wachlarze najśliczniejszych zapachów.
Na tle fragmentu przyrody, lilia wodna wydaje sie być czarująca i wzbudza w moich oczętusiach i serduszku głód poznawania kwiateczków"

Jedyne wyjście dla jej rodziców, to odesłać córkę do spółdzielni pracy dla inwalidów, gdzie może wykonywać proste mechaniczne czynności, bo żadna szkoła jej nie chce, aby mogła się nadal kształcić.....

..............
Pozdr
iza

Gimnazjum Nr 39

ul. Królewska 13/15, 93-319 Łódź

tel. 640 34 41

e-mail: zso5_lodz@edu.apple.pl

www: edu.apple.pl/lodz_gimn_39

Klasy: matematyczna z elementami informatyki, społeczna, germanistyczna, humanistyczna z językiem angielskim, sportowa

Języki obce: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski

Średnia szkolna z ubiegłorocznego egzaminu końcowego:

część humanistyczna - 33,66 pkt.

część matematyczno-przyrodnicza - 26,19 pkt.

Liczba uczniów w szkole: 436

Średnia liczba uczniów w klasie: od 27 do 29


Godziny zajęć: 8-14.25

Komunikacja: w pobliżu gimnazjum zatrzymują się tramwaje linii: 5, 6, 15 i autobusy: 52 , 62, 63, 68, 70, 70A, 71, 75.

Liczba ubiegłorocznych absolwentów: 181

W liceach ogólnokształcących naukę kontynuuje: 140

W liceach profilowanych: 11

W technikach: 27

W zawodówkach: 3

Imprezy cykliczne: "Tuwimowskie strofy" - międzyszkolny konkurs poświęcony twórczości J. Tuwima; Dzień Jezyków, "Julianki" - międzyklasowy projekt poświęcony patronowi, "Mój pierwszy wiersz" - konkurs literacki, Festiwal Piosenek do wierszy Tuwima, "Helenów - ogród zaczarowany" - konkurs plastyczny i fotograficzny, dyskoteka dla pierwszaków, Tydzień zdrowia - impreza dla rodziców (wystawa prac uczniów), "O zdrowiu na wesoło - konkurs dla klas pierwszych; Łódź miastem wielokulturowym - konferencja organizowana przez Szkolne Koło Przyjaciół Łodzi, Turniej edukacji drogowej, międzyszkolny konkurs zoologiczny "Zwierzęta lasu"; Tydzień książki, międzyklasowy turniej sportowy, sadzenie krzewów wokół szkoły, dzień matematyki i fizyki, pokazy udzielania pierwszej pomocy, kiermasze używanych podręczników.

Zajęcia pozalekcyjne: koła polonistyczne, muzyczne, języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego, biologiczne, historyczne, informatyczne, matematyczne, fizyczne, chemiczne, teatralne, ekologiczne, Szkolne Koło Przyjaciół Łodzi, biblioteczne, plastyczne, PCK, kursy przygotowujące do egzaminów, Młodzieżowe Ochotnicze Pogotowie Rówieśnicze, drużyny ZHP i ZHR, zajęcia sportowe, UKS „Prymus”

W szkole są 32 komputery i 2 pracownie informatyczne.

Obiekty sportowe: dwie sale gimnastyczne (duża i mała ), dwie siłownie, boisko do piłki nożnej, siatkówki i skocznia w dal, basen w sąsiedniej szkole

Szkoła chwali się: dożywianiem uczniów, warsztatami integracyjnymi, certfikatem „Szkoły z klasą”, warsztatami o tolerancji i komunikacji, szkolnym Klubem Europejskim, uczniami przeszkolonymi z udzielania pierwszej pomocy, zespołem muzycznym i Szkolnym Ośrodkiem Kariery, zajęciami w planetraium, zoo i ogrodzie botanicznym, rajdami po Łodzi i okolicach, warsztatami „Pokonać stres”, przynależnością do łódzkiej sieci szkół promujących zdrowie, współpracą z Caritasem, schroniskiem dla zwierząt i przedszkolami, kształceniem obywatelskim, wykrywaniem nadciśnienia tętniczego i otyłości u uczniów.

Opieka medyczna: pielęgniarka codziennie, lekarz raz w tygodniu.

Spośród kandydatów spoza rejonu pierwszeństwo mają ci, którzy mają średnią ocen minimum 4,0 i ocenę dobrą z zachowania.Sitedesign by AltusUmbrae.